SIKÇA SORULAN SORULAR

Led nedir?

Led, Light Emitting Diode (ışık yayan diyot) anlamına gelir. Diyot, akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan yarı-iletken bir devre elemanıdır.

Led nasıl çalışır?

Led devrelerinde p ve n tipi yarı-iletkenin birleştiği noktadaki electron alışverişini ışık oluşmasına sebep olur. Bu olaya elektroluminesans denir.

dcled şerit led

Led ürünlerinin avantajları nelerdir?

Led aydınlatma ürünlerinde kullanılan teknoloji sayesinde %60 ile %80 arasında enerji tasarrufu elde edilir. Diğer aydınlatma ürünlerine göre daha uzun ömürlülerdir ve bozulma oranları çok daha düşüktür. Farklı renk seçenekleri olan led bu teknoloji, esnek kullanım alanları sunar. Led ürünler sağlığa zararlı bileşenler içermez.

Led ürünlerinin kullanım alanları nelerdir?

Ledler ürünler sundukları avantajlar sebebiyle aydınlatma, sinyalizasyon, mimari ve dekoratif aydınlatma alanlarında enerji sarfiyatlarındaki düşüklüğün getirdiği avantaj ile bir kullanım alanı edinmiştir.

dcled 5mm şerit led

Led ürünlerinin ömürleri ne kadardır?

Led ürünlerin 50 bin saate varan kullanım ömürleri vardır.

Led ürünlerine nasıl bakım yapılır?

Led ürünleri dayanıklı yapıları sayesinde genelde bakıma ihtiyaç duymazlar. Bu sebeple kullanım ömürlerinin sonuna kadar bakım görmeden çalışabilirler.

Led ürünlerinin ışık rengi nasıl seçilir?

Led ürünlerin ışık rengi led ürünlerin kullanılacağı alanlara göre seçilir.

2500-3000 kelvin renk sıcaklığı aralığı “sıcak ışık” tonları olarak kabul edilir. Kırmızı, turuncu, sarı ve kahverengi tonlarının ağırlıklı kullanıldığı ortamlar için en uygun ışık renk aralığıdır. Genel olarak daha yumuşak ve rahat bir görüntü sağladığı için yaşam alanları ve yatak odalarında kullanılır.