lityum akü kullanım alanları

LİTYUM İYON AKÜ NEDİR? AVANTAJLARI NELERDİR?

Güneş enerji ve rüzgar türbini sistemleri geliştikçe,alternatif depolama sistemleride değişmektedir. Eskiye göre daha uzun ömürlü ve fazla şarj edebilme kapasitesi oluşturmak için, elektrikli araçlarda, cep telefonlarında veya dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Lityum İyon Akü veya diğer adı ile Lityum Piller artık yenilenebilir enerji sistemlerinin de vazgeçilmezi olmuştur.Yeni nesil lityum iyon akü ile elektrikli araçlardaki büyük ölçekli uygulamaların geçmiş kayıtları, güvenlik ve güvenilirliğini garanti eder.Tüm ürünler TUV, UL ve RCM gibi uluslararası standartlara göre sertifikalandırılmıştır. Lityum iyon akü teknolojisi, müşterilere en yüksek performansı getiren endüstride en yüksek çıktı gücü ve kullanılabilir enerji oranına sahiptir. Akıllı tasarım konsepti ile 95’in üzerinde kullanılabilir bir oran sağlamaktadır.

LİTYUM İYON AKÜ NEDİR?

Bir çeşit doldurulabilir akü çeşididir.Ağırlıklarına,büyüklüklerine oranla verebildikleri yüksek enerji ile en iyi pil çeşitlerinden biridir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu akülerde hafıza etkisi yoktur ve kullanılmadıkları zamanlardaki enerji kayıpları yavaştır. Uygunsuz kullanılmaları halinde tehlikeli olabilirler.Eğer önlemler alınmaz ise diğer türlerine göre ömürleri daha kısa olabilir. Daha gelişmiş lityum iyon pil tasarımları ise lityum polimer pil (lithium polymer call) ve lityum titanat hücrelerdir.Uzun soluklu baş ağrısı yaşamadan güneş enerjisi  sistemi depolamak istiyorsanız en mükemmel sistemdir.                               
DCSOLAR,OBRUS,POWER-XTRA, SOLAR JEL AKÜ gibi çeşitleri mevcuttur.

Lityum İyon Akünün Avantajları Nelerdir ?

Lityum iyon akü diğer akülere oranla daha hafiftir. Sebebi Lityum İyon pillerin en üst seviyede doldurulabilme seviyeleridir piller hafif ve taşınabilirdir Şarj olan Lityum akünün şarjının kesilmesi, diğer akülerde olduğu gibi çok fazla zarar vermemektedir. Li – ion piller için hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez. Lityum iyon akü ve pillerin şarj olma süresi, diğerlerine göre çok daha kısadır. Lityum iyon aküler için 10 yıllık kullanım ömrü sunulmaktadır.