ledlerde renk ve ışık seçimi

Led Aydınlatmalarda Işık Seçimleri

Led Aydınlatma seçimi yaparken doğru aydınlatma seçiminin yanında doğru ışık seçimi yapılması da önemlidir.Ofis veya evlerde kullanılan mobilyalara, objelere doğru ve uygun aydınlatma seçimi önemlidir. Renk sıcaklığı ortamın ambiyansını değiştirmenin yanı sıra mobilyaların ve objelerin görünür ve şık olmasında yardımcı olur. Soğuk tonlara sıcak ton uygulanmaz, sıcak tonlara soğuk ton uygulanmaz ortamın soğuk ve cansız görünmesini sağlar.Ortamın renk sıcaklığına göre yapılan seçimler ortamın daha güzel ve ön plana çıkmasının yanı sıra kimliklendirilmesinde de yardımcı olur. Sarı, turuncu, kahverengi tonları ve kırmızı renkleri evlerde kullanılan toprak tonu renklerdir.Ev ve otel odası gibi mekanlar için sıcak ışık renkleri uygundur. Sıcak ışık, soğuk ışığa göre daha yumuşak, iyi bir görüş ve rahatlatıcı bir atmosfer sağlar.Örneğin;Ofis aydınlatmalarında hem iyi bir görsel performans sunmak hem de çalışan memnuniyeti gereksinimlerini karşılama rolünü üstlenir durumdadır. Çalışanların göz sağlığı, optimal verimlilik ve çalışanların kendilerini rahat hissettikleri aydınlatma düzeyinin sağlanması çalışanların kendilerini aydınlık bir ortamda bulmaları onları rahatlatıp performanslarının artmasına ve kaliteli ve yüksek  performans göstermelerini sağlar.

Doğru Renk Sıcaklığı Seçimi

Çekici rahatlatıcı yerler için Sıcak Beyaz (2700K – 3000K) kullanıma uygundur.Örneğin;Evler, yatak odaları, oturma odaları, yemek odaları ve lokantalarda sakin, rahatlatıcı ışık oluşturma için idealdir.

Rahat gözü yormayan alanlarda Doğal Beyaz(4000K – 4500K): Her oda için uygun, samimi bir ışık üreterek kişilerde ve çalışanlarda enerjik bir ruh hali yarattarak verimli çalışmayı sağlar.Evler, sağlık kuruluşları,ofisler, girişler, garajlar ve diğer çalışma ortamları için de idealdir.                                                           

Canlı ışık için tavsiye edilen  Soğuk Beyaz (5500K – 6500K): Görüntü odaları, ofisler,spor salonları, güvenlik aydınlatması, garajlar, mücevher ve gümüş  mağazaları,ayakkabı mağzaları,tektil atölyeleri, sağlık kuruluşlarında, hastaneler için kullanılması idealdir.

Buz Beyazı (10000-12000) Tabela ve kutu harf aydınlatmaları ve endüstriyel ürünler gibi alanlarda  kullanılır.

LED aydınlatma ürünlerini satın almadan önce renk sıcaklıkları hakkında mutlaka ön araştırma yapılmalı veya satın alınan yerden fikir alınmalıdır.DCLED aydınlatma ürünleri farkı ile aydınlatılmasını istediğiniz ortamı yaratmak,ön plana çıkarmak ve doğru renk seçimlerini yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.